Amatőr súlyemelők és testépítők weblapja

современная тренировка тяжелоатлета

-

Bazi nagy multi pakk 2.

 

Szelén? Króm?

A szelén a lipid természetű anyagok kémiai védelmével járul hozzá a sejtek határoló membránjának állagmegóvásához, mint antioxidáns
Ezen túlmenően, és számos élettani hatás mellett szerepe van a pajzsmirigy működésében is, így a szelénhiány pajzsmirigy-alul működés formájában, jele sokaknál a fáradékonyságként is jelentkezhet 38.  A hazai termőtalaj több térségben szelénhiányosak: Börzsöny, Vértes, Bakony vidéke, Baranya és Zala megye nagy része. A nagy szuperfoszfát műtrágyaadagok, a kénszelén antagonizmus folytán ugyancsak csökkenthetik a növények szeléntartalmát 39
Mivel Magyarország jelentős része szelénhiányos vidék, a termelt növényekben és a tenyésztett állatokban alacsony a szelén szintje. A magyar ember következésképp könnyen lehet szelénhiányos, de mivel ennek csak súlyos esetben van látványos tünete, nem is tud róla 40. A kérdés egyértelmű: vajon miért mellőzi ezt a nyomelemet egy-egy gyártó terméke? Teljesen nyilvánvaló, hogy a nem is kevéssel növeli a költségeket. Amint megfigyeltem, azon pakkokban, amelyekben viszont szelént is tartalmaznak, valahol másutt próbálják meg visszafaragni az árat. Talán nem veszed észre, de nem egy esetben az olcsóbb, szintetikus (rendszerint kőolajból előállított) dl-alfa-tokoferolt szerepeltetik, amely biológiai hatásában fele 42-harmada 43 olyan erős, mint a természetes, d-alfa variáns. (A dolog pozitívuma, lévén még gyorsabban ki is választódik, a szintetikus alfa-tokoferolnak kevesebb lehetősége marad akadályozni az E-vitamin táplálékkal bevitt más izomerjeit, mint pl. a gamma-tokoferolt) 9.
Minek tartalmazna egy tipikus multi-pakk olyan “mellékszereplőt”, mint a króm-pikolinát? Mert ez még jelentősebben növelné a költségeket, de ne aggódj, egyáltalán nem feledkeztek meg róla!
-
-
A lakosságba beletartoznak egyes egyoldalú táplálkozásra kondicionált egyének, mint például a testépítők. Túl sok egyszerű szénhidrát? Edzés után 40-60 gramm szőlőcukor?  Ha ez így van, miért nem tartalmaz a pakk krómot?

 

A króm nem önmagában hatásos, hanem glükóztolerancia faktor (GTF) alkotóelemeként, amely fokozza az inzulin hatását, javítva a szervezet szőlőcukortűrését. A GTF az inzulinnal együttműködve elősegíti, hogy a sejtek szőlőcukrot vegyenek fel a vérből, s ezzel csökkenti a vér glükózkoncentrációját. Ez a krómmolekula ugyanis az inzulinreceptorhoz kötődik 44. A sok cukor (kristálycukor, szőlőcukor, gyümölcscukor) fogyasztása krómhiányhoz vezet 45. A krómraktárak
apadása esetén kezdetben csökkent glükóztoleranciát, később

cukorbetegséget eredményez. Az egyszerű cukrok fogyasztása fokozza a keringő inzulin mennyiségét 46a magas inzulinszint pedig növeli a króm kiválasztástKróm nélkül az inzulin nem tudja a feladatát, segít abban, hogy minél kevesebb inzulinra legyen szükség. Ahogy öregszünk egyre kevesebb króm marad a szervezetünkben 47.

Az egyetlen ismert elem, amelynek szintje csökken a legtöbb szervben a kor előrehaladtával (kivétel a tüdő). Az elégtelen krómbevitel oka élelmiszereinkből a túlfinomított ételek fogyasztásának elterjedése és az ipari mezőgazdaság. Kimutatták, hogy a bevitt króm mennyiségének legalább 270 μg-nak kellene lenni ahhoz, hogy kompenzálja a folyamatos veszteséget. Normál étrend mellett átlag 80 μg alatt marad a napi króm felvétel 46A króm biológiailag aktív formája nikotinsavat és aminosavakat tartalmaz.

-

Fitokemikáliák

Ha táplálkozás terén figyelmünk a makro (szénhidrátok, fehérjék, zsírok) és mikrotápanyagok (élelmi rostok, ásványi anyagok és nyomelemek, vitaminok),  mennyiségére és vélt minőségére összpontosul, megfeledkezünk az egészségre kedvező hatású összetevőkről. Megkülönböztetünk számtalan olyan fitokemikáliát, (állati eredetű vegyületeket is: zookemikáliák) amelyek igen hasznosak szervezetünk számára. A fitokemikáliákat gyakran szekunder növényi anyagoknak is nevezik. Ezen kémiai vegyületek ellentétben a primer növényi anyagokkal, mint a szénhidrátok, proteinek és zsírok nem tápanyagként szolgálnak. Némely fitokemikáliák a növény virágának színezőanyagát, mások a rovarok általi beporzás reményében, illatanyagát szolgáltatják, ismét mások gomba, vagy baktériumfertőzésektől védik a növényt. Esetleg távol tartják a számukra kártékony rovarokat. fitokemikáliák emberre gyakorolt hatása is ismert 48A szakemberek ma már elöl járnak a feltérképezésükben. Újabb és újabb vegyületeket mutatnak ki az élelmiszerekben, és mind többet tudnak meg az immunrendszer erősítésében játszott szerepükről 49, számos kedvező hatásukról. Néhány példa:  a gránátalmában lévő polifenolok csökkentik a vérnyomást, a fokhagyma szulfidjai megakadályozzák a trombózist, a gyümölcsökben lévő fenolsavak elpusztítják a baktériumokat 48, a likopin, a paradicsom legfontosabb vegyületeként pedig segít megelőzni a szívbetegséget, egyszersmind csökkenteni a rák kockázatát. fitokemikáliák végett volna célszerű olyan étrendre áttérni, amely nagy mennyiségű zöldséget és gyümölcsöt tartalmaz 49.
____A cikk elején példaként megjelenített testépítő étrend, és a hasonló menük tartalmaznak jó néhány fitokemikáliát. Mégis, mivel mellőzik a változatosságot, korlátozzák a gyümölcsöket, nagyszámú lehetséges, jótékony komponenset hagynak figyelmen kívül.
 
Ők is megmondják… Egyébként a zöldségfélék is tartalmaznak némi fruktózt.

 

Sokkal rosszabb a szélsőséges gyúrós menü, amely ténylegesen  rizsre, csirkére, némi zöldségre és lenolajra, na meg a fehérjére szorítkozik, és már csak a “vitamin” kell. De gyümölcs az nem! Úgy tudják, hogy a gyümölcsök (többek közt) fruktózt tartalmaznak, ami zsírrá alakul a májban.
 
A testépítő társadalomban John Parillo volt az első, aki a gyümölcsök ellen érvelt a kísérletére hivatkozva. Kísérlete során 300 kalória értékű komplex szénhidrátot vont el bodybuilderek diétáiból, majd ezt a 300 kalóriát vissza szolgáltatta gyümölcsből. Az étrendek teljes kalóriabevitele ugyanaz maradt, így a fehérjék, szénhidrátok és zsírok kalóriájának százalékos aránya is. Az edzésprogramok  is pontosan ugyanazok maradtak.
Az egyetlen változás a szénhidrát fajtája volt, 300 kalóriányi rizst ugyanennyi energia értékű banán váltotta fel. A bodybuilderek pedig elkezdtek zsírosodni 50.
 
Mielőtt nagyon megijednénk, ezen a ponton néhány dolgot érdemes leszögezni:
 
a.) 300 kcal-t kitevő mennyiség gyümölcsből azért elég jelentős, ez konkrétan banánból 338 grammot jelent napi szinten.  Vagy mondjuk közel 600 gramm alma.
 
b.) A különböző gyümölcsök glükóz, fruktóz és szacharóz (50% fruktóz szabadul fel belőle), tartalma eltérő. Így a 300 kalóriát kitevő más gyümölcs egy kicsit mást eredményez, mint a banán.
 
c.) A napi 300 kalóriát kitevő gyümölcs a lipogenezist (zsírtermelés) támogatta John Parillo kísérleteiben. Azonban a fruktózzal kapcsolatos kutatások nem rekedtek meg itt. Íme néhány szemelvény egyazon cikkből:
 
A közelmúltban készült tanulmányban, amelyet a média és sok olvasó úgy értelmezett, hogy a “gyümölcstől majd kövérré válik” az alanyok még csak gyümölcsöt sem fogyasztottak! Ehelyett nagy mennyiségű folyékony fruktózt adagoltak számukra – 85 g szénhidrát, amelynek 75%-a volt fruktóz, azaz 64 g.
 
Az emberi máj naponta körülbelül 50 gramm fruktózt képes kezelni anélkül, hogy az önmagában bármilyen zsírszintézist stimulálna. Ugyanakkor a 64 gramm fruktóz valószínűleg már nem az a mennyiség, amelyet teljes ételből például (A zöldségek is tartalmaznak némi fruktózt) gyümölcsből kaphat.
 
A vita egyik nagy zavaró területe az, hogy sokan összekeverik a magas gyümölcscukor-kukoricaszirupot (nálunk glükóz-fruktóz szirup néven találjuk a termék címkéken ~ szerk.) a gyümölcsből előforduló természetes eredetű fruktózzal. A magas fruktóztartalmú kukorica szirup (és a szacharóz, amely 50% -os fruktóz) nagy mennyiségű fruktózt és kalóriát eredményezhet, ezért fontos megkülönböztetni a gyümölcsből származó fruktózt a magas fruktóztartalmú kukorica sziruptól. A magas fruktóztartalmú kukorica szirup fogyasztása 1970 óta emelkedett 1000% -kal (!), és az elhízás járulékos oka volt. Kimutatták, hogy növeli a éhségérzetet kiváltó hormonok egyikét, a ghrelin-t.
 
Egy másik hiba, hogy eleve úgy hiszik, a szénhidrát összes grammja a fruktóz a gyümölcsben. De nem ez a helyzet. Egy tipikus gyümölcs kb. 6-7 gramm fruktózt tartalmaz (talán 10-12-öt egy nagyobb banán). Tehát igen nagy mennyiségű gyümölcsre lenne szükség ahhoz, hogy megtapasztalhassák a fruktóz zsírokba átalakítását. Némelyek azt mondják, ehhez körülbelül 5-7 normál méretű gyümölcsből kellene. 
-
Tom Venuto, a felhasznált cikk szerzője. A jelenben a zsírégetés témakörének a specialitása.

“Mint sok testépítő, én is követtem a tanácsot és a gyümölcsöket kivettem verseny előtti étrendből. Nagyon száraz voltam a karrierem kezdetén. Ám később visszaadtam a gyümölcsöt mérsékelt mennyiségben. ismét nagyon száraz megjelenés. Nem volt különbség az eredményekben sem. De a testépítő közösség a mai napig nem tudja teljesen lerázni magáról a gyümölcsök megbélyegzését, az állítólagos hizlaló hatás végett. ”

Tom Venuto hozzáfűzi a következőket is:
 
A gyümölcsöt  egészséges tápláléknak tekintjük, mivel vitaminokat, ásványi anyagokat, rostokat és számos antioxidáns tulajdonságú vegyületet tartalmaz, köztük C- és E-vitaminokat, karotinoidokat, flavonoidokat és polifenolokat, amelyek védelmet nyújthatnak a szabad gyökök ellen 51.
 
A fitonutriensekben szegény étrenden nem segít a “vitamin“. Alapesetben a táplálékkiegészítő gyártó szójalecitint, valamint csekély mennyiségben, egy-két növény, vagy gyümölcskivonatot mellékel termékéhez, és talán néhány hasznos extra vegyületet.

 

 

A gyümölcsök egészségvédő, betegségek kialakulását szemben gátló hatása sokszorosan igazolt, és folytatólagosan jelennek meg újabb és újabb bizonyítékok. Tehát szemléletváltásra van szükség világszerte: a gyümölcs szerepe jócskán túlmutat azon, mintsem csupán élvezeti cikként tekintsünk rá. A fejlődő tudomány már a XX. század első felében megváltoztatta a gyümölcs mint táplálék megítélését. Mindazt pedig amit manapság, a tudomány rögzített protokollok alapján elvégzett kísérletekből feltárt tudásként ismertet, valaha ösztönösen tudták elődeink. 
Az elmúlt években az orvosbiológiai kutatások nem az egyes, izolált
antioxidáns hatású vegyületek alkalmazásában keresték az oxidatív károsodás okozta betegségekkel szembeni védőhatást, hanem több vegyület együttes, kombinált hatásában.
Ismert például egy érdekes számítássorozat arra vonatkozóan, hogy a friss alma antioxidáns kapacitása milyen vegyületeknek köszönhető. Egy gramm alma (héj és gyümölcshús együtt) 83,3 μmol

C-vitaminnal megegyező antioxidáns kapacitással rendelkezik. Vagyis 100 gramm alma antioxidáns kapacitása 1500 mg C-vitamin antioxidáns kapacitásával egyező értéket mutat. Tíz dekányi alma C-vitamin tartalma azonban mindössze 5,7 mg. Ennek alapján az almában található C-vitamin mennyiség az alma teljes antioxidáns kapacitásának alig 0,4 %-át adja. Az antioxidáns kapacitás túlnyomó része tehát más fitokemikáliáknak, például a különböző polifenolos vegyületeknek köszönhető, nem pusztán a C-vitaminnak.

Az egyes gyümölcsökben (és zöldségekben) igen nagyszámú fitokemikália található.  A kedvező egészségi hatásokért e vegyületek összegződő, vagy egymást erősítő (szinergizmus) kapcsolatának köszönhető. A néhány komponensből álló, számtalan esetben megfelelő információk hiányában összeállított táplálék-kiegészítő tabletták nem versenyezhetnek a gyümölcsök és kiegyensúlyozott és  utánozhatatlanul gazdag kémiai összetételével 52. Ezt a szituációt nem árnyalja a rendszerint jelképes mennyiségű zöldség/gyümölcs, virág, vagy gyógynövénykivonat.
 
Ezen felül a táplálékkiegészítőkben található önálló komponensek között felbukkannak flavonoid aglikonok (cukormentes flavonoidok)
53, amelyek önmagukban prooxidáns (oxidációt fokozó) tulajdonságokkal rendelkezhetnek, mivel átmenetifémek (pl. króm, mangán, réz, cink) jelenlétében fenoxil gyökök keletkezhetnek 54.
A flavonoid aglikonok közé sorolhatóak például a kempferol, a kvercetin és miricetin 53. Ugyanakkor ezek a vegyületek
normális étrendi bevitel esetén nem okoznak semmilyen egészségkárosodást, sőt hasznosak 54.
 
Vagy nézzünk más jellegű ellenérvet! Egy népszerű “vitamin” összetevői között olvasni: rezveratrol 50 mg 55. A rezveratrol a francia paradoxon névre hallgató jelenség nyomán vált ismertté. A franciák sok zsiradékot fogyasztanak, mégis Franciaországban a szív és érrendszeri megbetegedések által okozott halálozások száma sokkal alacsonyabb, mint a többi európai országban, s ezt a vörös bor mértékletes fogyasztásával hozták összefüggésbe 56.

A vörösbor hatékonyságát először a rezveratrol nevű anyaggal magyarázták, ám ezt később egy 2003-as tanulmányban cáfolták, mondván, hogy az elfogyasztott bor rezveratrol tartalma igen kicsi, nagyon nehéz lenne pusztán abból megfelelő mennyiséget bevinni ahhoz, hogy érezni lehessen a hatását 57. A Richard Semba vezette kutatócsoport a John Hopkis Orvostudományi Egyetemen a kilenc  évig elhúzódó kutatás során nem találtak bizonyítékot a rezveratrol jótékony hatásaira, beleértve a szívproblémákat is 58.  Az egyetlen eredményes humán vizsgálatban a rezveratrol igen nagy dózisaira, (3-5 g/nap) volt szükséges a vércukorszint szignifikáns csökkentéséhez 59. Ezek az információk egyáltalán nem zavarják azon gyártókat – vagy nem is tudnak róluk -, akik a minimális mennyiségű  rezveratrollal látják el termékeiket. A rezveratrol tehát gyakorlatilag hatástalannak bizonyult, ugyanakkor a kisebb rezveratrol tartalmú vörösbor (mértékkel fogyasztva!) – kedvező hatásai bizonyítást nyertek. Következésképpen nem az izolált rezveratrol az a misztikus vegyület, amelyet keresünk, hanem a szőlő hasznos a maga komplexitásával. Ugyan az alkoholos italok a vörösbor kivételével, főleg alkoholtartalmuk miatt prooxidáns – vagyis oxidációt fokozó – hatásúak, a vörösbor hatása ellentétes, azaz antioxidáns, ami polifenol-tartalmának köszönhető 60. Általánosságban tehát egyes kiemelt vegyületek helyett, inkább a gyümölcsök, zöldségek, és egyéb növények (vagy ezek kivonatának) fogyasztását érdemes előnyben részesíteni. A hatásosság szempontjából az a kérdés, hogy a különböző táplálékkiegészítő termékekbe mekkora mennyiségű gyümölcsöt, zöldséget, vagy más növényi terményt adagoltak. Ezen belül is kérdéses ezek egyszerű őrlemény, vagy a hatásosabb koncentrátum mivolta. Következzen egy gyakorlati példa! Adott multi-csomaghoz 110 mg szőlőmag kivonatot mellékeltek, amely 95% polifenol tartalmú 61, így 104,5 mg összes polifenollal bír.  Ugyanakkor az élelmiszerekben és étrend-kiegészítőkben felhasználható FDA-által engedélyezett magas polifenol tartalmú szőlőmag kivonatokból (GSE) ajánlott dózisa 6,09 mg/testtömeg kg/nap. A GSE-k nagyjából 80% polifenol tartalommal rendelkeznek 62. Tehát egy 85 kilós testépítő számára a hatásos adag 85x 6,09x 0,8 = 414,2 mg-nyi összes polifenol, ami épp négyszerese az említett vitamincsomagban rendelkezésre állónak.

 

Hatásos dózis: a szintén 95% polifenol tartalmú szőlőmag kivonat kiterített címkéje.

 

Akár az is kiszámolható, körülbelül mekkora mennyiségű maggal bír egy-egy fürt vörös szőlő. Így pl. egy fürt piros Chasselas csemegeszőlő átlagosan 140 g 63, amelyből a kocsány kettő-hét százalékot tesz ki 64. Vegyük 5%-nak! A szőlőbogyók tömegének így marad 133 gramm, egy-egy szem pedig átlag 3,2 g 63 (ebből adódik, hogy úgy 40-42 bogyót tartalmaz egy fürt). A szőlőmagok súlya 3–5%-a a bogyóénak , amely átlagosan 4% számítsunk! Egy fürt szőlőmag tartalma így 5,32 gramm. Azért ez túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, ki kell vonni a víztartalmat is, amely átlag 35%. Marad tehát 3,46 g. A szénhidrátok szintén átlag 35%-nak adódnak, 2,25 gramm anyag marad. Az egyébként hasznos szőlőmagolaj 100 gramm szőlőmagból kb. 15 grammot tesz ki. Ez is levonásra kerül, mert most a mag polifenol tartalmára vagyunk kíváncsiak: 2,25 x 0,85 = 1,91 gramm. Továbbá kivonjuk a nitrogéntartalmú anyagokat, átlag 5,5%, valamint ásványi anyagok, körülbelül 3%, legvégül a századrészt kitevő szilárt zsírt 64, marad tehát 1,73 gramm, azaz 1730 mg. A vörös szőlőmag kilogrammonként 3000 mg összes polifenolt tartalmaz, azaz 3%, egy fürtnyi szőlőmag összes polifenol tartalma így 52 mg-nak adódik. Nem sok, ezen felül az aktív anyagok csak kismértékben szabadulnak fel, annak ellenére is, amikor szőlőszemenként gondosan szétrágjuk a magokat 65.

 

Néhány szőlőfajta héjának polifenol tartalma

-

Ennek dacára nem feltétlenül szükséges a szőlőmag kivonat, vagy őrlemény, hiszen a biológiailag fontos hatóanyagok nem csekély mennyiségben találhatók a szőlő héjában is 66.

 

Konklúzió

A fitnesz ipar jelenlegi álláspontja szerint a szükséges napi vitaminbevitel az esetek többségében nem vihető be táplálékkiegészítők használata nélkül. Ezért a sportolók számára gyakran tasakos multi-készítményekkel orvosolják a helyzetet a táplálékkiegészítő gyártók. A mindenkori propaganda szövegekben

 

Egy példa: “felborulsz a vitaminhiánytól.”

-

a vitaminokra fókuszálnak, és sajnálatos módon sokkal kevesebb szó esik az ásványi anyagok fontosságáról, kivéve a kalciummagnézium formulát. A kalcium felszívódásának segítésére D-vitamint mellékelnek, ez rendben is volna, csakhogy a kalcium nem tudja, hova jusson el. A D-vitamin K2-vitamin szedése nélkül komoly problémákat okozhat az évek távlatában, mert a hatékonyabban felszívódott kalcium nem a csontokba, hanem az erekbe és a lágy szövetekbe rakódik le 67. Mivel általában az orvosi társadalomban a K2-vitamin jelentősége szinte ismeretlen, ezért érthető, hogy a multi készítmények rendszerint nem tartalmazzák.

A szintén ásványi anyagok közé tartozó nyomelemeket egyetlen tablettába préselik, és általában társulnak a vitaminok. Az egy dolog, amikor a tablettában szintén van kalcium és magnézium egyaránt 68,  de a testépítő mindezt még megfejeli a nagyobb dózisú kalciummagnézium pirulával.  Izgalmas felszívódási verseny alakul ki, már kitalálhatod, mi történik: a nagy mennyiségű kalcium eleve gátolja a magnézium hasznosulását, a cink és a réz a vasét fogja akadályozni 69,

 

-

a réz bélben való felszívódását pedig a cink gátolja 70. A sort lehetne folytatni. Kérdezhetné valaki, hogy mi van akkor ha az ilyen csomagokban a különböző komponensek egymás felszívódását többé-kevésbé akadályozzák? Hiszen ugyanez történik a táplálkozás során is. Nem teljesen ugyanez történik, íme egy ide vonatkozó példa: Az elemi cink akadályozza a vas felszívódását, de ha a cink komplex táplálékból származik, ez a hatás nem érvényesül 71.

Alapesetben naponta több alkalommal táplálkozunk, és a kiegyensúlyozott táplálkozás velejárójaként ezen étkezések összetétele jelentős változatosságot mutathat. Ez érvényes az ásványi anyagok, vagy a vitaminok kérdésében is. Megtörténhet például, hogy egyik étkezés során jóval több magnéziumot veszünk magunkhoz, majd néhány órával később a kalcium kerül túlsúlyba (tejtermékek). Amit a kalcium kapcsán érdemes hozzátenni: alacsony fogyasztásnál megnő a felvétel hatékonysága 72. Tehát nincs szükség, napi 500-1000 mg nagyrészt szervetlen kalcium plusz bevitelére, sőt ez a gyakorlat káros következményeket indít el 16

A kiegyensúlyozatlanság a legtöbb vitamin/ásványi anyag pakk velejárója. Remek példa erre az alfa-tokoferol nagy mennyiségben való bevitele, amely a táplálkozásból bekerülő más E-vitamin formákat nemcsak nem engedi felszívódni, de mennyiségüket lecsökkenti a szervezetben 7 10.

Rendszeresen megesik egyes nyomelemek teljes hiánya a különböző termékekben, amelyek egyáltalán nem feledékenység tárgyai, hiszen ugyanazon gyártók árulják őket külön kiszerelésben. Egy, vagy több ilyen nyomelem mellőzése a pakkból lehetőséget nyújt a termék olcsóbb előállítására, a felszabadult költséget melyet egyúttal extra hatóanyagok társítására lehet felhasználni. A megcélzott testépítő vevőkör oroszlánrésze pedig a nem fogja észrevenni, hogy kellene egy kis króm, vagy hiányzik a szelén 72.

Összességében úgy tűnik számunkra, hogy ezek a készítmények a döntően a hiányos vitamin paletta szintetikusan előállított, nagy dózisaival, kalciummagnézium tablettával, és csekély mennyiségű polifenolforrás gyanánt szolgáló extrával próbálják feljavítani a kiegyensúlyozott, változatos étrendnél, minőségi szempontból minden bizonnyal szegényebb épp aktuális testépítő étrendet.

 

Hivatkozások:

38  http://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/6137/szelen

39  http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/2011_0001_521_A_takarmanyozas_alapjai/ch01s08.html

40  https://www.tenyek-tevhitek.hu/csaktagoknak/pajzsmirigy-alulmukodes-es-szelen.php

41  http://m.hu.hsfbiotech.com/info/vitamin-e-natural-and-synthet-1437137.html

42  https://www.tenyek-tevhitek.hu/termeszetes-es-szintetikus-vitaminok.htm

43  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9062530?dopt=Abstract

44  http://www.ujdieta.hu/index1ebc.html?content=610

45  http://www.multivitaminok.com/asvanyi-anyagok-nyomelemek/krom/

46  http://aok.pte.hu/docs/phd/file/dolgozatok/2006/Keszthelyi_Zsuzsanna_PhD_dolgozat.pdf

47  http://vitamintanacsado.hu/hatoanyag/krom/

48  https://gyogyszernelkul.com/rakellenes-elelmiszerek/

49  http://immunerosites.immunturbo.com/2533-2/

50  https://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=154630883

51  http://www.burnthefatinnercircle.com/public/does-fruit-make-you-fat.cfm

52  http://real-d.mtak.hu/622/7/dc_634_12_doktori_mu.pdf

53  http://www.vilaglex.hu/Kemia/Html/Flavonoi_.htm

54  http://phd.lib.uni-corvinus.hu/538/1

55  https://shop.builder.hu/vitamincsomagok-sportolok-reszere/scitec-nutrition-monster-pak-60-pak-p6882

56  https://vitaldepowebaruhaz.hu/rezveratrol-es-francia-paradoxon/

57  http://www.origo.hu/tafelspicc/kozelet/20121108-a-francia-paradoxon.html

58  http://hvg.hu/instant_tudomany/20140513_vorosbor_rezveratrol_kutatas

59  https://hu.wikipedia.org/wiki/Rezveratrol

60  http://femina.hu/egeszseg/vorosbor_hatasa/

61  https://shop.builder.hu/vitamincsomagok-sportolok-reszere/scitec-nutrition-multi-pro-plus-30-pak-p6891#facts

62  http://napok.georgikon.hu/cikkadatbazis/cikkek-2012/doc_view/110-nemeth-gyongyi-kocsis-laszlo-a-szoleszeti-mellektermekek-felhasznalasi-lehetosegei

63  https://www.tuja.hu/vitis.htm

64  http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/2011_0001_521_Boraszati_kemia/ch01s02.html

65  http://szolomaginfo.hu/a-szolomagban-az-egeszseg/427

66  http://docplayer.hu/1664467-Daop-1-3-1-12-2012-0003.html

67  https://www.tenyek-tevhitek.hu/vitamin-ajanlasom.htm

68  https://shop.builder.hu/vitamincsomagok-sportolok-reszere/scitec-nutrition-multi-pro-plus-30-pak-p6891#facts

69  https://www.rizsfeherje.hu/a-vitaminokrol-mit-mivel-es-mivel-ne-120

70  http://www.ivymedical.hu/docs/Literature/hun/Copper_Gluconate.pdf

71  https://www.hazipatika.com/taplalkozas/anyagcsere/cikkek/vitaminok_es_nyomelemek/19990818142612

72  http://www.nelegybeteg.hu/tanulmany-csontritkulas.html

73  https://shop.builder.hu/vitamincsomagok-sportolok-reszere/body-builder-builder-pak-30-pak-p10397

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 15
Tegnapi: 52
Heti: 324
Havi: 1 838
Össz.: 630 427

Látogatottság növelés
Oldal: Bazi nagy multi pakk 2.
Amatőr súlyemelők és testépítők weblapja - © 2008 - 2024 - amatorsulyemelokoldala.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »